Maximal energibesparing med unika Flex Systemvägg
Karin Adalberth har valt Rockwool AB som en leverantör av energieffektiva komponenter till Villa Åkarp. Företagets Flex Systemvägg bidrar till att göra huset energioptimalt och kostnadseffektivt. Väggen ger ett extremt lågt U-värde och stor frihet för arkitekten.
Flex Systemskivan – som är väggens kärna – har flexibla zoner på en av lång-respektive kortsidorna som är markerade med gröna streck. Kombinationen av stenullens formstabilitet och de flexibla zonerna gör att monteringen av isoleringen blir helt tät. Tack vare väggens yttre heltäckande isolerskikt, som fästes med skruvar långa som strumpstickor, elimineras problemet med köldbryggor vid träreglarna i ytterväggen.
Skivan är framtagen i dimensionen 600 x 1 000 millimeter, i olika tjocklekar.
I Flex Systemvägg ingår även skruv och plastbricka för infästning av väggsystemet samt två olika typer av borr. Sammantaget blir det ännu enklare att bygga tätt. En förutsättning för den som bygger lågenergihus.
Omfattande tester Flex Systemvägg är utprovad för bestämning av väggens fuktmotstånd och täthet. I provet utsätts konstruktionen med anslutningar för simulation av slagregn och hög vindbelastning.
Användarvänlig
En utgångspunkt för Flex Systemvägg är också att det ska vara enkelt att projektera arkitektoniskt spännande lågenergihus. Systemet ger stor möjlighet att kombinera olika typer av fasadmaterial samtidigt som det är enkelt att arbeta med.
Magnus Kamstedt är teknisk produktchef på Rockwool. Här är några av hans råd för den som ska arbeta med Flex Systemvägg:
- Isolerskivorna monteras stående på ett lodrätt underlag.
- Börja vid ett ytterhörn och tillpassa isolerskivorna vid fönster och dörrar.
- Vänd en flexibel sida på isolerskivan mot en som inte är flexibel.
- Skjut samman isolerskivorna så att det blir helt tätt, skruva sedan fast dem mot väggen.
- Bärläkten skruvas fast med förskjuten centrumlinje och centrumavstånd för aktuell vindbelastning.

