Tät och säker anslutning med Rockwool Flex Systemvägg
En tät och säker anslutning av fönster och dörrar mot ytterväggen i en byggnad är en förutsättning för ett fukt- och energieffektivt byggande. Med Rockwool Flex Systemvägg som ytterväggskonstruktion löses detta på ett enkelt och rationellt sätt.
Reglarna som fönstren monteras i ligger väl skyddade från utomhusklimatet genom att de fälls in i Flex Systemskivan. Ett sådant montage medför att inget organiskt material ges möjlighet att utsättas för fukt, samtidigt som en betydande köldbrygga runt fönster och dörrar elimineras.
Mellan fönsterkarm och ytterväggskonstruktion lämnas en drevspalt på cirka 15 millimeter. Denna drevas med Rokwool Glasremsa och görs luft- och diffusionstät med RockTät Fogmassa från insidan. Produkterna ingår båda i systemet RockTät Klimatsystem från Rockwool.
Enkel lösning
Det är viktigt att anslutningen mellan yttervägg och fönsterkarm inte tillåter läckage av fukt från utsidan. Genom att kombinera Flex Systemvägg med RockTät Expanderande Fogband får man en lika enkel som säker lösning.
Fogbandet, som har en klisterkant på sin ena sida, monteras direkt mot fönsterkarmens utsida. När fogbandet expanderar tätar det mot kanten på Flex Systemskivan och fyller effektivt igen eventuella ojämnheter. Anslutningen är provad för bestämning av täthet mot slagregn vid pulserande tryck av SP, Sveriges Tekniska Forskningsinstitut.
Magnus Kamstedt, teknisk produktchef på Rockwool AB:
– Genom att montera RockTät Expanderande Fogband mellan fönster och isolering får vi inte bara en tät och fuktsäker lösning, den blir också varaktig och flexibel.
– Fogbandet tillåter rörelser i konstruktionen utan att funktionen för den skull påverkas negativt. Det är som ett levande material och följer byggnadens rörelser på såväl sommaren som vintern.
Ytterligare information
Kontakta Magnus Kamstedt: 036 570 52 12 eller magnus.kamstedt@rockwool.se.


